Zapraszamy do udziału w programie „Zapisz jako…”

Często jedynie stare fotografie przypominają, że w danym mieście lub miasteczku żyła społeczność żydowska. Zapraszamy do udziału w programie „Zapisz jako…” Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, w ramach którego poszukujemy zdjęć, dokumentów, pocztówek będących śladami żydowskiej przeszłości.

 

 

Odłamki pamięci. Fotografie znalezione pomiędzy Warszawą a Otwockiem, prawdopodobnie wykonane w zakładzie fotograficznym w małym mieście, mógł też je zrobić podróżujący fotograf z tego obszaru. CBJ

Podczas niemieckiej okupacji ziem polskich w latach 1939-1945 żydowskie społeczności naszego kraju zostały zniszczone. Okupanci nie tylko eksterminowali samych mieszkańców, lecz również równali z ziemią wiele synagog i cmentarzy żydowskich. Jedynymi śladami żydowskiej obecności w wielu miastach, miasteczkach i wsiach są zdjęcia i dokumenty.

 

Zdjęcia Józefa Gitlera-Barskiego, działacza społeczności żydowskiej, przekazane do programu przez jednego z pracowników ŻIH

 

W 2022 roku przypada 80. rocznica niemieckiej akcji „Reinhardt” – zagłady ponad 1,5 miliona Żydów polskich. W ramach upamiętnienia ofiar tej bezprecedensowej zbrodni chcemy opowiadać o losach Żydów z całej okupowanej Polski. W 2022 roku minie także 80 lat od wielkiej deportacji do obozu zagłady w Treblince – między 22 lipca a 21 września 1942 roku Niemcy wywieźli do komór gazowych blisko 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy. Tegoroczny Marsz Pamięci 22 Lipca, który przejdzie ulicami Warszawy, będzie poświęcony szczególnie pamięci uchodźców i przesiedleńców, którzy trafili z miast i miasteczek do getta warszawskiego. Obchodom tych rocznic towarzyszy nasz program „Zapisz jako…”.

Zachęcamy do udostępnienia nam zbiorów fotograficznych o tematyce żydowskiej sprzed 1939 roku, z lat wojny i okresu powojennego. Prosimy o zgłaszanie zbiorów, co do których są Państwo pewni, że posiadają do nich prawa autorskie lub prawa te do nich wygasły. (Autorskie prawa majątkowe gasną z upływem 70 lat od śmierci twórcy, np. fotografa, jeśli znana jest jego tożsamość. Jeśli daną fotografię wykonał na przykład Państwa nieżyjący już dziadek, są Państwo uprawnieni do wykonywania jego praw autorskich jako zmarłego twórcy).

Przekazane nam obiekty zdigitalizujemy w bezpieczny sposób w Pracowni Digitalizacji ŻIH. Wszystkie materiały zwrócimy wraz z kopiami cyfrowymi wysokiej jakości. W zamian za digitalizację i udostępnienie kopii cyfrowych Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma otrzyma licencję do wykorzystania kopii cyfrowych oraz możliwość publikacji materiałów w cyfrowych repozytoriach – Centralnej Bibliotece Judaistycznej (cbj.jhi.pl) oraz Portalu Delet (delet.jhi.pl). Dlatego istotne będą dla nas wszystkie informacje dotyczące przekazanych fotografii – poprosimy Państwa o wypełnienie krótkiej ankiety.

Uczestnikom oferujemy także voucher na jednorazowy darmowy wstęp na wystawy i oprowadzanie po pracowni digitalizacji, dyplom z podziękowaniem za udział w programie oraz poradnik konserwatorski na temat przechowywania zdjęć.

Może to właśnie Państwo posiadają stare fotografie, albumy fotograficzne, kartki pocztowe lub inne dokumenty związane z tematyką żydowską? Zachęcamy do udziału w ochronie pamięci o żydowskim dziedzictwie.

Zainteresowanych udziałem prosimy o zapoznanie się z regulaminem i protokołem przekazania zbiorów oraz o kontakt pod adres mailowy: zapiszjako@jhi.pl

 

2022 regulamin projektu digitalizacyjnego.pdf

 

 

Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]