Misją portalu Delet (hebr. ‘drzwi’) jest udostępnienie w formie cyfrowej najcenniejszych zbiorów znajdujących się w posiadaniu SŻIH i ŻIH. Wśród nich znajdują się dzieła z kolekcji Józefa Sandla – te prezentowane podczas wystawy „Historia sztuki w walce o pamięć” i te, które na nią nie trafiły ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą. Prace te należą do jednej z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych kolekcji dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej sztuki polskich Żydów. Równie cennym zbiorem są dokumenty z kolekcji Oneg Szabat stworzonej w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Ten zespół ze względu na swoją wyjątkową wartość wpisany jest na listę Pamięć Świata UNESCO.
Zbiory te nie były dotychczas prezentowane w całości, w spójnej i dostosowanej do ich charakteru formie. Portal Delet umożliwia zalogowanym użytkownikom pracę na udostępnionych zasobach, a dzięki interaktywnym narzędziom można tworzyć wirtualne materiały edukacyjne – lekcje, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.
W portalu znajdują się stworzone przez pracowników i współpracowników SŻIH i ŻIH lekcje i oprowadzania kuratorskie prezentujące kluczowe informacje o historii i kulturze żydowskiej oraz mniej znane szczegóły, ciekawostki i historię naszych zbiorów. Lekcje te stanowią wirtualne uzupełnienie wystawy stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu, którą otwarto w listopadzie 2017 roku.
Portal służy też badaczom i naukowcom. Specjalnie dla nich przygotowano odpowiednie narzędzia – między innymi możliwość porównywania skanów, zmiany parametrów obrazu, tworzenia własnych kolekcji i opisywania ich. Do dokumentów można też dodawać zakładki, by zaznaczyć szczególnie istotne lub ciekawe fragmenty.
Powstała również aplikacja Portal Delet dostępna dla użytkowników systemów MacOS i Android. Prezentuje ona wybór ciekawych i zróżnicowanych dokumentów, dzieł sztuki, a także lekcji.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Portalu oraz polityką prywatnosci.
Deklaracja dostępności dla osób z niepełnosprawnosciami dostępna jest pod tym linkiem: Deklaracja Dostępnosci.
Portal Delet to wspólny wysiłek wielu osób — autorów, tłumaczy, naukowców, redaktorów, koordynatorów, moderatorów – pracowników, współpracowników SŻIH i ŻIH. Teksty w nim zawarte są tłumaczone z języków jidysz, hebrajskiego, niemieckiego przez najlepszych tłumaczy i specjalistów. Z racji rozmiaru projektu nie sposób ich wszystkich wymienić, jednak bez ich wielkiego wysiłku ten projekt nie mógłby istnieć.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.
Partnerem i współorganizatorem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. ŻIH jest państwową instytucją kultury. Jako ośrodek badań i dokumentacji skupia się na wszystkich aspektach historii i kultury Żydów w Polsce. Instytut dysponuje największymi w Polsce zbiorami archiwalnymi, bibliotecznymi oraz kolekcją sztuki żydowskiej.
Dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizujemy przewidziany na lata 2020–2024 projekt predefiniowany „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2020 (85%) oraz ze środków budżetu państwa (15%) w ramach Programu „Kultura”.
W ramach projektu zostaną opracowane, zdigitalizowane, zredagowane i szeroko udostępnione części zbiorów dotyczących polsko-żydowskiej historii – od średniowiecza do końca XX wieku.
Projekt jest wspierany przez Fundacja Koret.
Fundacja Koret to prywatna organizacja filantropijna z siedzibą w San Francisco, której głównym obszarem działania jest wspieranie grup zaangażowanych w rozwój i promocję rejonu zatoki San Francisco oraz wspieranie inicjatyw dotyczących społeczności żydowskiej w Izraelu i w Polsce. Fundacja kladzie nacisk na rozwój inicjatyw społecznych zajmujących się odnową i rozwojem diaspory żydowskiej na świecie.
„Oneg Szabat” to wieloletni program działań upowszechniających wiedzę o historii Archiwum Warszawskiego Getta i upamiętniających jego twórców: Emanuela Ringelbluma i grupę Oneg Szabat. Inicjatorami są Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
CBJ to cyfrowe repozytorium ŻIH. Misją CBJ jest digitalizacja i udostępnienie on-line jak największej części zasobów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych ŻIH. W ramach tworzenia CBJ zostało stworzone autorskie oprogramowanie do archiwizacji i prezentacji on-line zdigitalizowanych materiałów. Pozwala ono nie tylko na udostępnienie zbiorów, lecz także na ich opracowanie oraz opisanie odpowiednimi metadanymi.
Projekt gaficzny przygotowany przez Edgar Bąk Studio