O projekcie

Delet

Misją portalu Delet (hebr. ‘drzwi’) jest udostępnienie w formie cyfrowej najcenniejszych zbiorów znajdujących się w posiadaniu SŻIH i ŻIH. Wśród nich znajdują się dzieła z kolekcji Józefa Sandla – te prezentowane podczas wystawy „Historia sztuki w walce o pamięć” i te, które na nią nie trafiły ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą. Prace te należą do jednej z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych kolekcji dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej sztuki polskich Żydów. Równie cennym zbiorem są dokumenty z kolekcji Oneg Szabat stworzonej w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Ten zespół ze względu na swoją wyjątkową wartość wpisany jest na listę Pamięć Świata UNESCO.

Zbiory te nie były dotychczas prezentowane w całości, w spójnej i dostosowanej do ich charakteru formie. Portal Delet umożliwia zalogowanym użytkownikom pracę na udostępnionych zasobach, a dzięki interaktywnym narzędziom można tworzyć wirtualne materiały edukacyjne – lekcje, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

W portalu znajdują się stworzone przez pracowników i współpracowników SŻIH i ŻIH lekcje i oprowadzania kuratorskie prezentujące kluczowe informacje o historii i kulturze żydowskiej oraz mniej znane szczegóły, ciekawostki i historię naszych zbiorów. Lekcje te stanowią wirtualne uzupełnienie wystawy stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu, którą otwarto w listopadzie 2017 roku.

Portal służy też badaczom i naukowcom. Specjalnie dla nich przygotowano odpowiednie narzędzia – między innymi możliwość porównywania skanów, zmiany parametrów obrazu, tworzenia własnych kolekcji i opisywania ich. Do dokumentów można też dodawać zakładki, by zaznaczyć szczególnie istotne lub ciekawe fragmenty.

Powstała również aplikacja Portal Delet dostępna dla użytkowników systemów MacOS i Android. Prezentuje ona wybór ciekawych i zróżnicowanych dokumentów, dzieł sztuki, a także lekcji.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Portalu oraz polityką prywatnosci.

 

Deklaracja dostępności dla osób z niepełnosprawnosciami dostępna jest pod tym linkiem: Deklaracja Dostępnosci.

 

Portal Delet to wspólny wysiłek wielu osób — autorów, tłumaczy, naukowców, redaktorów, koordynatorów, moderatorów – pracowników, współpracowników SŻIH i ŻIH. Teksty w nim zawarte są tłumaczone z języków jidysz, hebrajskiego, niemieckiego przez najlepszych tłumaczy i specjalistów. Z racji rozmiaru projektu nie sposób ich wszystkich wymienić, jednak bez ich wielkiego wysiłku ten projekt nie mógłby istnieć.

 

 

MKiDN

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

SŻIH

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest organizacją pozarządową której celem jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę.

ŻIH

Partnerem i współorganizatorem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. ŻIH jest państwową instytucją kultury. Jako ośrodek badań i dokumentacji skupia się na wszystkich aspektach historii i kultury Żydów w Polsce. Instytut dysponuje największymi w Polsce zbiorami archiwalnymi, bibliotecznymi oraz kolekcją sztuki żydowskiej.

Program Oneg Szabat

„Oneg Szabat” to wieloletni program działań upowszechniających wiedzę o historii Archiwum Warszawskiego Getta i upamiętniających jego twórców: Emanuela Ringelbluma i grupę Oneg Szabat. Inicjatorami są Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Koret

Projekt jest wspierany przez Fundacja Koret.

Fundacja Koret to prywatna organizacja filantropijna z siedzibą w San Francisco, której głównym obszarem działania jest wspieranie grup zaangażowanych w rozwój i promocję rejonu zatoki San Francisco oraz wspieranie inicjatyw dotyczących społeczności żydowskiej w Izraelu i w Polsce. Fundacja kladzie nacisk na rozwój inicjatyw społecznych zajmujących się odnową i rozwojem diaspory żydowskiej na świecie.

Centralna Biblioteka Judaistyczna

CBJ to cyfrowe repozytorium ŻIH. Misją CBJ jest digitalizacja i udostępnienie on-line jak największej części zasobów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych ŻIH. W ramach tworzenia CBJ zostało stworzone autorskie oprogramowanie do archiwizacji i prezentacji on-line zdigitalizowanych materiałów. Pozwala ono nie tylko na udostępnienie zbiorów, lecz także na ich opracowanie  oraz opisanie odpowiednimi metadanymi.

UNESCO

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego jest wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa.

NASK

Partnerem technologicznym oraz wykonawcą oprogramowania jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Edgar Bąk Studio

Projekt gaficzny przygotowany przez Edgar Bąk Studio

Mysza software

Aplikacja została stworzona we wspólpracy z Mysza software.

Aplikacja „Portal Delet" dostępna jest na urządzenia z systemami Android (w sklepie Play pod nazwą Portal Delet). 
 
 
 
 
 
 
Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]