O projekcie

Delet

Misją portalu Delet (hebr. ‘drzwi’) jest udostępnienie w formie cyfrowej najcenniejszych zbiorów znajdujących się w posiadaniu SŻIH i ŻIH. Wśród nich znajdują się dzieła z kolekcji Józefa Sandla – te prezentowane podczas wystawy „Historia sztuki w walce o pamięć” i te, które na nią nie trafiły ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą. Prace te należą do jednej z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych kolekcji dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej sztuki polskich Żydów. Równie cennym zbiorem są dokumenty z kolekcji Oneg Szabat stworzonej w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Ten zespół ze względu na swoją wyjątkową wartość wpisany jest na listę Pamięć Świata UNESCO.

Zbiory te nie były dotychczas prezentowane w całości, w spójnej i dostosowanej do ich charakteru formie. Portal Delet umożliwia zalogowanym użytkownikom pracę na udostępnionych zasobach, a dzięki interaktywnym narzędziom można tworzyć wirtualne materiały edukacyjne – lekcje, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

W portalu znajdują się stworzone przez pracowników i współpracowników SŻIH i ŻIH lekcje i oprowadzania kuratorskie prezentujące kluczowe informacje o historii i kulturze żydowskiej oraz mniej znane szczegóły, ciekawostki i historię naszych zbiorów. Lekcje te stanowią wirtualne uzupełnienie wystawy stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu, którą otwarto w listopadzie 2017 roku.

Portal służy też badaczom i naukowcom. Specjalnie dla nich przygotowano odpowiednie narzędzia – między innymi możliwość porównywania skanów, zmiany parametrów obrazu, tworzenia własnych kolekcji i opisywania ich. Do dokumentów można też dodawać zakładki, by zaznaczyć szczególnie istotne lub ciekawe fragmenty.

Powstała również aplikacja Portal Delet dostępna dla użytkowników systemów MacOS i Android. Prezentuje ona wybór ciekawych i zróżnicowanych dokumentów, dzieł sztuki, a także lekcji.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Portalu oraz polityką prywatnosci.

 

Deklaracja dostępności dla osób z niepełnosprawnosciami dostępna jest pod tym linkiem: Deklaracja Dostępnosci.

 

Portal Delet to wspólny wysiłek wielu osób — autorów, tłumaczy, naukowców, redaktorów, koordynatorów, moderatorów – pracowników, współpracowników SŻIH i ŻIH. Teksty w nim zawarte są tłumaczone z języków jidysz, hebrajskiego, niemieckiego przez najlepszych tłumaczy i specjalistów. Z racji rozmiaru projektu nie sposób ich wszystkich wymienić, jednak bez ich wielkiego wysiłku ten projekt nie mógłby istnieć.

 

 

MKiDN

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

ŻIH

Partnerem i współorganizatorem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. ŻIH jest państwową instytucją kultury. Jako ośrodek badań i dokumentacji skupia się na wszystkich aspektach historii i kultury Żydów w Polsce. Instytut dysponuje największymi w Polsce zbiorami archiwalnymi, bibliotecznymi oraz kolekcją sztuki żydowskiej.

SŻIH

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest organizacją pozarządową której celem jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę.

Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG

Dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizujemy przewidziany na lata 2020–2024 projekt predefiniowany „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2020 (85%) oraz ze środków budżetu państwa (15%) w ramach Programu „Kultura”.

W ramach projektu zostaną opracowane, zdigitalizowane, zredagowane i szeroko udostępnione części zbiorów dotyczących polsko-żydowskiej historii – od średniowiecza do końca XX wieku.

Koret

Projekt jest wspierany przez Fundacja Koret.

Fundacja Koret to prywatna organizacja filantropijna z siedzibą w San Francisco, której głównym obszarem działania jest wspieranie grup zaangażowanych w rozwój i promocję rejonu zatoki San Francisco oraz wspieranie inicjatyw dotyczących społeczności żydowskiej w Izraelu i w Polsce. Fundacja kladzie nacisk na rozwój inicjatyw społecznych zajmujących się odnową i rozwojem diaspory żydowskiej na świecie.

Program Oneg Szabat

„Oneg Szabat” to wieloletni program działań upowszechniających wiedzę o historii Archiwum Warszawskiego Getta i upamiętniających jego twórców: Emanuela Ringelbluma i grupę Oneg Szabat. Inicjatorami są Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

UNESCO

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego jest wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa.

Centralna Biblioteka Judaistyczna

CBJ to cyfrowe repozytorium ŻIH. Misją CBJ jest digitalizacja i udostępnienie on-line jak największej części zasobów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych ŻIH. W ramach tworzenia CBJ zostało stworzone autorskie oprogramowanie do archiwizacji i prezentacji on-line zdigitalizowanych materiałów. Pozwala ono nie tylko na udostępnienie zbiorów, lecz także na ich opracowanie  oraz opisanie odpowiednimi metadanymi.

NASK

Partnerem technologicznym oraz wykonawcą oprogramowania jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Edgar Bąk Studio

Projekt gaficzny przygotowany przez Edgar Bąk Studio

Mysza software

Aplikacja została stworzona we wspólpracy z Mysza software.

Aplikacja „Portal Delet" dostępna jest na urządzenia z systemami Android (w sklepie Play pod nazwą Portal Delet). 
 
 
 
 
 
 
Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]