O projekcie

Delet

Misją portalu Delet (hebr. ‘drzwi’) jest udostępnienie w formie cyfrowej najcenniejszych zbiorów znajdujących się w posiadaniu SŻIH i ŻIH. Wśród nich znajdują się dzieła z kolekcji Józefa Sandla – te prezentowane podczas wystawy „Historia sztuki w walce o pamięć” i te, które na nią nie trafiły ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą. Prace te należą do jednej z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych kolekcji dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej sztuki polskich Żydów. Równie cennym zbiorem są dokumenty z kolekcji Oneg Szabat stworzonej w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Ten zespół ze względu na swoją wyjątkową wartość wpisany jest na listę Pamięć Świata UNESCO.

Zbiory te nie były dotychczas prezentowane w całości, w spójnej i dostosowanej do ich charakteru formie. Portal Delet umożliwia zalogowanym użytkownikom pracę na udostępnionych zasobach, a dzięki interaktywnym narzędziom można tworzyć wirtualne materiały edukacyjne – lekcje, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

W portalu znajdują się stworzone przez pracowników i współpracowników SŻIH i ŻIH lekcje i oprowadzania kuratorskie prezentujące kluczowe informacje o historii i kulturze żydowskiej oraz mniej znane szczegóły, ciekawostki i historię naszych zbiorów. Lekcje te stanowić będą wirtualne uzupełnienie wystawy stałej, której otwarcie planowane jest na listopad 2017 roku.

Portal ma też służyć badaczom i naukowcom. Specjalnie dla nich przygotowano odpowiednie narzędzia – między innymi możliwość porównywania skanów, zmiany parametrów obrazu, tworzenia własnych kolekcji i opisywania ich. Do dokumentów można też dodawać zakładki, by zaznaczyć szczególnie istotne lub ciekawe fragmenty.

Na rok 2018 planowane jest dalsze udostępnianie zbiorów oraz stworzenie aplikacji mobilnej uzupełniającej możliwości portalu Delet.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Portalu.

MKiDN

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Cyfrowa

SŻIH

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest organizacją pozarządową której celem jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę.

ŻIH

Partnerem i współorganizatorem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. ŻIH jest państwową instytucją kultury. Jako ośrodek badań i dokumentacji skupia się na wszystkich aspektach historii i kultury Żydów w Polsce. Instytut dysponuje największymi w Polsce zbiorami archiwalnymi, bibliotecznymi oraz kolekcją sztuki żydowskiej.

70-lecie ŻIH

 
1 października 2017 r.  obchodziliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia powołania ŻIH i jego wspólpracy ze Stowarzyszeniem ŻIH. W ramach obchodów pokazujemy ogrom pracy, którą przez te lata wykonali pracownicy, i współpracownicy i przyjaciele Instytutu.  Przede wszystkim prezentujemy heroiczny wysiłek grupy Oneg Szabat, bez której nie powstałoby Archiwum Ringelbluma.

Program Oneg Szabat

„Oneg Szabat” to wieloletni program działań upowszechniających wiedzę o historii Archiwum Warszawskiego Getta i upamiętniających jego twórców: Emanuela Ringelbluma i grupę Oneg Szabat. Inicjatorami są Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Centralna Biblioteka Judaistyczna

CBJ to cyfrowe repozytorium ŻIH. Misją CBJ jest digitalizacja i udostępnienie on-line jak największej części zasobów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych ŻIH. W ramach tworzenia CBJ zostało stworzone autorskie oprogramowanie do archiwizacji i prezentacji on-line zdigitalizowanych materiałów. Pozwala ono nie tylko na udostępnienie zbiorów, lecz także na ich opracowanie  oraz opisanie odpowiednimi metadanymi.

UNESCO

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego jest wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa.

NASK

Partnerem technologicznym oraz wykonawcą oprogramowania jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Edgar Bąk Studio

Projekt gaficzny przygotowany przez Edgar Bąk Studio

Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]