Nasze zbiory
Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, zainicjowane jesienią 1940 r. przez dr. Emanuela Ringelbluma oraz konspiracyjną organizację Oneg Szabat — jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W 1999 r. Archiwum zostało wpisane na listę „Pamięć Świata” prowadzoną przez UNESCO.
Kolekcja dzieł żydowskich artystów z czasów Zagłady stanowi część Archiwum Ringelbluma. Należą do niej prace Geli Seksztajn, rysunki Beniamina Rozenfelda, przedstawiające sceny z życia dzieci warszawskiego getta oraz album satyryczny na temat działalności Rady Żydowskiej.
Fotografie z Archiwum Ringelbluma
Fotografie z Archiwum Ringelbluma to kolekcja ponad 70 odbitek dokumentujących życie codzienne warszawskiego getta.
Zbiór relacji Ocalałych z Holokaustu sporządzano w latach 1944–1949. Zawiera protokoły zeznań dzieci i dorosłych składanych w lokalnych komitetach żydowskich tuż po wyjściu z ukrycia i powrocie z obozów czy zesłania.
Kolekcja muzealna ŻIH stanowi jedne z najważniejszych w Polsce zbiorów poświęconych dziedzictwu żydowskiemu oraz Zagładzie. Są to m.in.: dzieła sztuki, wyroby rzemiosła artystycznego, judaika, przedmioty codziennego użytku, pamiątki historyczne.
Kolekcja judaików oraz przedmiotów rytualnych ocalonych z Zagłady lub przekazanych do zbiorów ŻIH.
Kolekcja fotografii ŻIH to doskonale zachowane świadectwo życia codziennego w przedwojennej i powojennej Polsce.
Ponadto w Portalu Delet można oglądać wybrane kolekcje fotograficzne i sztuki.
Julia Pirotte (1908‒2000), żydowska fotografka, dziennikarka, działaczka społeczna. Autorka zdjęć m.in. z powstania w Marsylii (1944 r.) i dokumentacji fotograficznej z pogromu kieleckiego (1946 r.). Kolekcja zdigitalizowana w latach 2019-2020 dzięki współpracy ŻIH oraz Fundacji Archeologii Fotografii.
Kolekcja Berlinka - Archiwum fotograficzne zbiorów nieistniejącego już Jüdisches Museum Berlin, przedwojennego żydowskiego muzeum w Berlinie. Berlinka została przekazana ŻIH w 1951 r. i jest jednym z ważniejszych zbiorów znajdujących się w posiadaniu Stowarzyszenia ŻIH i Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Albumy udostępnione w Portalu Delet to fotografie często nigdzie wcześniej nie publikowane, dokumentujące powojenną odnowę życia żydowskiego w Polsce.