Portal Delet

Portal Delet został stworzony, by w innowacyjny sposób umożliwić prezentację najcenniejszych zbiorów pozostających w pieczy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. W ich skład wchodzi kolekcja Oneg Szabat, wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO. Ten unikatowy zespół ocalałych z Zagłady dokumentów powstał dzięki heroicznej pracy grupy, która w warszawskim getcie gromadziła relacje, zbierała dokumenty, prowadziła własne badania i w końcu ukryła ten zbiór w piwnicy szkoły przy ul. Nowolipki 68. Kolekcja Oneg Szabat, czyli Podziemne Archiwum Getta Warszawy, przedstawia ogromną wartość – dokumentuje przebieg Holokaustu i II wojny światowej. Dzięki portalowi Delet materiały z tej kolekcji mogą być wykorzystane zarówno do celów badawczych, jak i do celów edukacyjnych.

Specjalnie zaprojektowane narzędzia umożliwiają użytkownikom pracę na nieczytelnych i źle zachowanych fragmentach dokumentów, co jest szczególnie przydatne przy rękopisach. Dzięki możliwości zmiany nasycenia barw, kontrastu i innych parametrów obrazu praca na zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości dokumentach staje się łatwiejsza. Pozwala to chronić bezcenne dziedzictwo, tak delikatne, że oryginały nie mogą być udostępniane do wglądu czytelnikom. Najwyższa jakość cyfrowych kopii, wykonanych specjalnie na potrzeby prezentacji w sieci, pozwala każdemu na zapoznanie się nawet z drobnymi szczegółami bez narażania dokumentów na uszkodzenie.

Jednocześnie narzędzia portalu Delet wykorzystane mogą być w wirtualnych lekcjach, dzięki którym upowszechnianie wiedzy o grupie Oneg Szabat, pracującej pod kierunkiem Emanuela Ringelbluma, stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Możliwości dodawania adnotacji, powiększania i wyróżniania najważniejszych części dokumentów dają szansę na stworzenie przez użytkowników wartościowych oraz interesujących materiałów edukacyjnych. Twórcy portalu starają się dotrzeć do uczniów szkół, studentów i wszystkich zainteresowanych życiem Żydów oraz ich kulturą.

Oprócz kolekcji Oneg Szabat w zasobach portalu znaleźć można też inne zbiory.

Kontynuując misję zachowania i pokazania światu artystycznego dziedzictwa polskich Żydów zapoczątkowaną przez Józefa Sandla i kontynuowaną przez jego żonę Ernestynę Podhorizer-Sandel, w portalu Delet SŻIH i ŻIH udostępniają cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki. Te prace są ważną częścią żydowskiego dziedzictwa. W zbiorach Deletu znajdują się nie tylko obrazy, rysunki i szkice, lecz także drzeworyty i reprodukcje oraz formy przestrzenne. Możliwość układania z nich własnych kolekcji i tworzenia lekcji w oparciu o nie jest wielką szansą na zdobycie nowej wiedzy o sztuce żydowskiej i na podzielenie się swymi odkryciami z innymi użytkownikami portalu.

Zaprezentowane w Delecie zbiory – grupy Oneg Szabat i zbiory muzealne – dają użytkownikom wyjątkową szansę na stanie się cyfrowymi edukatorami, badaczami i przewodnikami po stworzonych przez nich „wirtualnych wystawach”. Badaczom zaś umożliwiają pracę na kopiach dokumentów ze zbioru sukcesywnie opatrywanego metadanymi przez Dział Opracowania Zbiorów ŻIH. Twórcy portalu są pewni, że udostępnione na portalu materiały będą źródłem inspiracji i wiedzy dla pasjonatów historii i pomocą dla naukowców.

 

Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]