Portal Delet

Portal Delet został stworzony, by w innowacyjny sposób umożliwić prezentację najcenniejszych zbiorów pozostających w pieczy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. W ich skład wchodzi kolekcja Oneg Szabat, wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO. Ten unikatowy zespół ocalałych z Zagłady dokumentów powstał dzięki heroicznej pracy grupy, która w warszawskim getcie gromadziła relacje, zbierała dokumenty, prowadziła własne badania i w końcu ukryła ten zbiór w piwnicy szkoły przy ul. Nowolipki 68. Kolekcja Oneg Szabat, czyli Podziemne Archiwum Getta Warszawy, przedstawia ogromną wartość – dokumentuje przebieg Holokaustu i II wojny światowej. Dzięki portalowi Delet materiały z tej kolekcji mogą być wykorzystane zarówno do celów badawczych, jak i do celów edukacyjnych.

Specjalnie zaprojektowane narzędzia umożliwiają użytkownikom pracę na nieczytelnych i źle zachowanych fragmentach dokumentów, co jest szczególnie przydatne przy rękopisach. Dzięki możliwości zmiany nasycenia barw, kontrastu i innych parametrów obrazu praca na zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości dokumentach staje się łatwiejsza. Pozwala to chronić bezcenne dziedzictwo, tak delikatne, że oryginały nie mogą być udostępniane do wglądu czytelnikom. Najwyższa jakość cyfrowych kopii, wykonanych specjalnie na potrzeby prezentacji w sieci, pozwala każdemu na zapoznanie się nawet z drobnymi szczegółami bez narażania dokumentów na uszkodzenie.

Jednocześnie narzędzia portalu Delet wykorzystane mogą być w wirtualnych lekcjach, dzięki którym upowszechnianie wiedzy o grupie Oneg Szabat, pracującej pod kierunkiem Emanuela Ringelbluma, stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Możliwości dodawania adnotacji, powiększania i wyróżniania najważniejszych części dokumentów dają szansę na stworzenie przez użytkowników wartościowych oraz interesujących materiałów edukacyjnych. Twórcy portalu starają się dotrzeć do uczniów szkół, studentów i wszystkich zainteresowanych życiem Żydów oraz ich kulturą.

Oprócz kolekcji Oneg Szabat w zasobach portalu znaleźć można też inne zbiory.

Kontynuując misję zachowania i pokazania światu artystycznego dziedzictwa polskich Żydów zapoczątkowaną przez Józefa Sandla i kontynuowaną przez jego żonę Ernestynę Podhorizer-Sandel, w portalu Delet SŻIH i ŻIH udostępniają cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki. Te prace są ważną częścią żydowskiego dziedzictwa. W zbiorach Deletu znajdują się nie tylko obrazy, rysunki i szkice, lecz także drzeworyty i reprodukcje oraz formy przestrzenne. Możliwość układania z nich własnych kolekcji i tworzenia lekcji w oparciu o nie jest wielką szansą na zdobycie nowej wiedzy o sztuce żydowskiej i na podzielenie się swymi odkryciami z innymi użytkownikami portalu.

Zaprezentowane w Delecie zbiory – grupy Oneg Szabat i zbiory muzealne – dają użytkownikom wyjątkową szansę na stanie się cyfrowymi edukatorami, badaczami i przewodnikami po stworzonych przez nich „wirtualnych wystawach”. Badaczom zaś umożliwiają pracę na kopiach dokumentów ze zbioru sukcesywnie opatrywanego metadanymi przez Dział Opracowania Zbiorów ŻIH. Twórcy portalu są pewni, że udostępnione na portalu materiały będą źródłem inspiracji i wiedzy dla pasjonatów historii i pomocą dla naukowców.

 

Lost password

[[error]]

This field is required.
The username can be up to 30 characters.
The username must be at least 2 characters long.
[[error]]
This field is required.
[[error]]
This field is required.
Email addresses do not match.
This field is required.
The password must contain at least 6 characters, including lowercase, capital, and number.
This field is required.
Passwords do not match.
Birth year must contain 4 characters.
Invalid birth year
[[error]]

Fields marked with * are required. Clicking the button “Create account” you accept our Regulations and you confirm you have read our Data policy including Cookie policy.

Thank you for creating an account on the Delet portal. To fully benefit from the portal, you need to activate your account. An email has been sent to the email address provided. If you did not receive the activation link, see what you can do in FAQ .

Your account on the Delet portal is not yet active. Click the activation link in the received email (if you did not receive an email within an hour, check the spam folder) or resend the activation email. If you have any problems, please contact administrator.

Too many times you have entered an incorrect email or password.
Another attempt can be made in 5 minutes.

Your account was activated!

This field is required.

On your registration form email address, you will be sent a link to change your password.

This field is required.
The password must contain at least 6 characters, including lowercase, capital, and number.
This field is required.
Passwords do not match.

Password has been changed.

Failed to change the password.

[[error]]

Create collection

This field is required.
The description can be up to 200 characters.
The description must contain at least 2 characters.
POL ENG

Fields marked with * are required.

[[infoContent]]