Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.
Chaim Zelmanowski (1895–?) urodził się w Nowogródku. Był biologiem. Przed wojną był związany z seminarium nauczycielskim na Gęsiej (Cukierman 2020, 36). W getcie warszawskim nauczyciel i dyrektor konspiracyjnego gimnazjum „Dror”, do którego ściągnął go Szaul Dobuchno, przed wojną jego uczeń (Cukierman 2020, 42). Związany z Poalej Syjon Prawicą. W getcie utrzymywał kontakty z inżynierami, chemikami, biologami (Cukierman 2020, 123).
W trakcie wielkiej akcji likwidacyjnej pierwszy raz został zabrany na Umschlagplatz w sierpniu 1942 r. – Lewin pisał 26 sierpnia: „Z szopów Millera zabrali wczoraj bardzo dużo ludzi. Rodziców Szymona Hellera, [Chaima] Zelmanowskiego i wielu innych” (ARG, t. 23, 129). Dwukrotnie uratowany z Umschlaplatzu – został wykupiony przez chaluców. Jego matka popełniła w trakcie akcji samobójstwo, żona została deportowana do Treblinki (Cukierman 2020, 152–153).
Wywieziony do obozu w Budzyniu po powstaniu w getcie warszawskim. Stamtąd w marcu 1944 r. trafił na Majdanek, przebywał też w obozie w Budzyniu (Cukierman 2020, 291). Wyzwolony podczas marszu ewakuacyjnego z KL Flossenbürg w kwietniu 1945 r. Po wojnie mieszkał w Łodzi, potem wyjechał do Izraela.
Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.