Encyklopedia getta warszawskiego

Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.

[[tag]]
[[ searchIndexLetter ]]
szukasz
[[searchWord]]
[[parentCategories[0].categoryname]]
[[childCat.categoryname]]
[[childCat2.categoryname]]
Typ dokumentu:
[[docTypeName]]

haseł: [[resultNumer]]
haseł: BRAK
[[article.mainPhoto.description]]
Hasło:

[[article.title]]


WAŻNE DATY:
spis treści:
  1. [[paragraph.paragrTitle]]
  2. Przypisy
  3. Powiązane treści
  4. Bibliografia

tagi:
[[tag.value]],
[[category.categoryname]]
[ [[result.title.charAt(0).toUpperCase()]] ]
[[result.title]] [więcej...]
nie znaleziono wyników
nie znaleziono wyników dla zaczynających się od [[char]] lub
nie znaleziono wyników dla zaczynających się od cyfr
nie znaleziono wyników dla zapytania: "[[searchWord]]"
nie znaleziono wyników dla wybranego zestawu tagów
nie znaleziono wyników dla wybranych kategorii
i typu hasła [[docTypeName]]
[[article.title]]
[[article.shortVersion]]

[[$index + 1]]. [[paragraph.paragrTitle]]
[zwiń] [rozwiń]
[[photodescription]]
Przypisy
[zwiń] [rozwiń]
Powiązane treści
[zwiń] [rozwiń]
Bibliografia
[zwiń] [rozwiń]
Autor: [[article.author]]

Poalej Syjon Prawica

Przed wojną

Poalej Syjon, czyli Żydowska Socjalno-Demokratyczna Partia Robotnicza Robotnicy Syjonu (jid. Jidisze Socjalistisz-Demokratisze Arbajter Partaj Poalej Cijon) powstała w 1906 r. Wywodziła się z ruchu robotniczego pod tą samą nazwą, zainicjowanego kilka lat wcześniej przez Bera Borochowa (1881–1917). Był on pierwszym przywódcą i twórcą ideowej podbudowy nowej partii – syntezy marksizmu i syjonizmu. Jego zdaniem dla Żydów (żydowskich robotników) należy stworzyć w Palestynie narodowe państwo zorganizowane na zasadach socjalistycznych. Do tego czasu należy pielęgnować żydowską autonomię narodową w diasporze i walczyć z dyskryminacją i prześladowaniem Żydów.

W 1907 r. powstała Światowa Federacja Poalej Syjon zrzeszająca związki krajowe. W 1920 r. na kongresie w Wiedniu doszło do rozłamu na PS Lewicę i PS Prawicę – osią sporu była przynależność do III Międzynarodówki – PS Prawica wybrała orientację raczej socjaldemokratyczną, a PS Lewica zbliżyła się do komunizmu. W 1923 r. PS Prawica przystąpiła do antybolszewickiej Socjalistycznej Międzynarodówki Robotniczej (ARG, t. 19, XXXIX). 

W getcie warszawskim

Esencją programu Poalej Syjon Prawicy było przygotowanie młodzieży do alii i hebraizacja przyszłych żydowskich osadników, niezależnie od wieku (ARG, t. 17, 279). Zdaniem Emanuela Ringelbluma partia otrzymywała w trakcie wojny wsparcie finansowe od Histadrutu z Erec Israel (ARG, t. 29a, 135).

Poalej Syjon Prawica była obecna w działalności konspiracyjnej w getcie warszawskim. Jej działacze, Eliasz Gutkowski i Perec Opoczyński byli ważnymi współpracownikami grupy „Oneg Szabat”. W ARG zachowały się trzy konspiracyjne gazety wydawane przez Poalej Syjon Prawicę: jidyszowe „Bafrajung” (Wolność) i „Undzer Weg” (Nasza Droga) oraz polskojęzyczne „Nowe Tory”. Nie jest jednak pewne, czy organizacja opublikowała więcej gazet, gdyż zachowane druki nie mają numerów w nagłówkach (ARG, t. 17, XII). W wydawaniu tych tytułów uczestniczyli – czy to jako redaktorzy, czy autorzy artykułów – następujący działacze partii: Jochanan Morgensztern, Lejzer Lewin, Lejb Kac, Józef Sack (Sak) i Szalom (Stefan) Grajek, Fiszel Fliderblum, Szmaj Laufer i Szajndla Hechtkopf.

Podobnie jak inne partie socjalistyczne, Poalej Syjon Prawica podkreślała do jakiegoś stopnia wspólnotę cierpienia narodów żyjących pod okupacją niemiecką – „Widzimy ich przecież, robotników niemieckich w mundurach, jak hańbią imię człowieka swoimi niesłychanymi haniebnymi czynami wobec ludności żydowskiej i polskiej” (ARG, t. 17, 249), wskazując jednak na szczególny wymiar cierpienia Żydów (ARG, t. 17, 245). Prasa organizacji miała zresztą raczej charakter ideowy niż informacyjny. Sporo uwagi poświęcano rozwojowi żydowskiego osadnictwa w Palestynie: w grudniu 1941 r. informowano, że na koniec 1940 r. liczba Żydów w Mandacie Palestyny przekroczyła pół miliona osób, podawano wiadomości o nowych osadach i dochodach z funduszy narodowych na wykup ziemi (ARG, t. 17, 285–287). Na łamach „Unzer Weg” 1 maja 1942 r., gdy eksterminacja Żydów w Polsce już się dokonywała, pisano, że „tak długo jak istnieje żydowski Erec Israel, [naród] żydowski [ni]e zostanie całkowicie zniszczony” (ARG, t. 17, 291).

Partia brała udział we wspólnych działaniach warszawskiego podziemia: przystąpiła do Bloku Antyfaszystowskiego, dołączyła do Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiej Komisji Koordynacyjnej oraz Żydowskiego Komitetu Narodowego (ARG, t. 29a, 59, 140). W tych ciałach partię reprezentował jej ważny działacz, Józef Sack (Sak). W powstaniu w getcie warszawskim brał udział oddział Poalej Syjon Prawicy, dowodzony przez działacza partii, Majera (Marka) Majerowicza; początkowo walczył na ul. Nowolipie 31 (Grupińska 2014, 90, 176).

Po wojnie

Po wojnie Poalej Syjon Prawica kontynuowała działalność w Polsce jako socjaldemokratyczna Żydowska Socjalistyczna Partia Robotnicza Poalej Syjon (zjednoczona z Syjonistami Socjalistami). W październiku 1947 r. połączyła się ponownie z Poalej Syjon Lewicą – powstała Zjednoczona Żydowska Partia Robotnicza Poalej Syjon (Grabski 2015, 80). Partia opowiadała się za utworzeniem w Palestynie żydowskiego państwa komunistycznego powiązanego bliskim sojuszem z ZSRR. Wobec narastającej stalinizacji polityki, eliminowania autonomii organizacji żydowskich w Polsce oraz masowej emigracji Żydów partia została rozwiązana 1 lutego 1950 r.

Encyklopedia Getta Warszawy

Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.

 

Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]