Encyklopedia getta warszawskiego

Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.

[[tag]]
[[ searchIndexLetter ]]
szukasz
[[searchWord]]
[[parentCategories[0].categoryname]]
[[childCat.categoryname]]
[[childCat2.categoryname]]
Typ dokumentu:
[[docTypeName]]

haseł: [[resultNumer]]
haseł: BRAK
[[article.mainPhoto.description]]
Hasło:

[[article.title]]


WAŻNE DATY:
spis treści:
  1. [[paragraph.paragrTitle]]
  2. Przypisy
  3. Powiązane treści
  4. Bibliografia

tagi:
[[tag.value]],
[[category.categoryname]]
[ [[result.title.charAt(0).toUpperCase()]] ]
[[result.title]] [więcej...]
nie znaleziono wyników
nie znaleziono wyników dla zaczynających się od [[char]] lub
nie znaleziono wyników dla zaczynających się od cyfr
nie znaleziono wyników dla zapytania: "[[searchWord]]"
nie znaleziono wyników dla wybranego zestawu tagów
nie znaleziono wyników dla wybranych kategorii
i typu hasła [[docTypeName]]
[[article.title]]
[[article.shortVersion]]

[[$index + 1]]. [[paragraph.paragrTitle]]
[zwiń] [rozwiń]
[[photodescription]]
Przypisy
[zwiń] [rozwiń]
Powiązane treści
[zwiń] [rozwiń]
Bibliografia
[zwiń] [rozwiń]
Autor: [[article.author]]

Natan Eck (Ek) (1896-1982)

Przed II wojną światową

Natan Eck był historykiem i nauczycielem. Urodził się w Janowie w Galicji wschodniej. Jeszcze przed I wojną światową ukazały się jego pierwsze artykuły w prasie żydowskiej we Lwowie. W trakcie I wojny światowej walczył w szeregach armii austro-węgierskiej. W 1922 r. otrzymał tytuł doktora prawa nadany na uniwersytecie w Wiedniu. Oprócz tego był magistrem historii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Przed II wojną światową mieszkał w Łodzi, gdzie był nauczycielem w gimnazjum. Ciągle publikował w żydowskiej prasie, współredagował czasopismo „Tehumum”. Z przekonania był syjonistą, członkiem Hitachdutu. 

W trakcie II wojny światowej i w getcie warszawskim

W związku ze swoją działalnością polityczną stał się obiektem zainteresowania władz niemieckich już na początku wojny i w listopadzie 1939 wyjechał do Warszawy. W getcie warszawskim był dyrektorem dyrektorem tajnego gimnazjum Tarbutu przy Nowolipkach 68 i nauczycielem Biblii. Działał w organizacji Tkuma. Pracował w Wydziale Instrukcji i Kontroli ŻTOS. Wraz z Eliezerem Gellerem wydawał konspiracyjną prasę Gordonii (przede wszystkim publikowane po polsku „Słowo Młodych”), którą to organizacją „opiekował się” z ramienia Hitachdutu. Na łamach „Słowa Młodych” publikował m.in. tłumaczenia tekstów biblijnych. Swoje artykuły sygnował „Nun” (ARG, t. 19, XXII, XXXV, 291). Piotr Laskowski i Sebastian Matuszewski sugerują, że to za jego sprawą prasa Gordonii mogła trafić w ARG – Eck współpracował z Ringelblumem w ramach ŻSS (ARG, t. 19, s. XII). Mieszkał przy ul. Nowolipki 53. 

20 sierpnia 1942, trakcie wielkiej akcji likwidacyjnej udało mu się wyjechać wraz z rodziną do Częstochowy. W październiku 1942, w trakcie akcji likwidacyjnej w getcie w Częstochowie Eck z rodziną wyjechali do Zagłębia (Ronen, 2020). Podobnie jak inni członkowie Gordonii w Zagłębiu posiadał dokumenty poświadczające zagraniczne obywatelstwo – w marcu 1943 otrzymał paragwajski paszport i próbował opuścić Polskę. Został internowany w obozie Tittmoning w Niemczech, skąd w maju 1943 został wysłany z większą grupą do obozu w Vittel. Stamtąd, w maju 1944 został wysłany do obozu w Drancy (skąd miał zostać przetransportowany do Auschwitz Birkenau), ale udało mu się zbiec z transportu (Mazor podaje, że uciekł z wagonu w trakcie postoju na paryskim Gare de l'Est; Mazor, 1993, 65). Pozostałą część wojny przetrwał ukrywając się w Paryżu. Jego żona, Klara Eck, zginęła zamordowana w Auschwitz-Birkenau

Losy powojenne

Był jednym z redaktorów gazety „Unzer wort” ukazującej się po wojnie w Paryżu. W 1948 r. Eck wyjechał do Izraela, mieszkał w Tel Awiwie. Pracował w Instytucie Yad Vashem jako badacz, był pierwszym redaktorem czasopisma naukowego „Yad Vashem Studies”, publikował także artykuły prasowe. Napisał wspomnienia zatytułowane Hatoe bedarkej hametim [hebr. Bładząc po ścieżkach zmarłych] (Jerozolima 1957).

Encyklopedia Getta Warszawy

Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.

 

Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]