Encyklopedia getta warszawskiego

Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.

[[tag]]
[[ searchIndexLetter ]]
szukasz
[[searchWord]]
[[parentCategories[0].categoryname]]
[[childCat.categoryname]]
[[childCat2.categoryname]]
Typ dokumentu:
[[docTypeName]]

haseł: [[resultNumer]]
haseł: BRAK
[[article.mainPhoto.description]]
Hasło:

[[article.title]]


WAŻNE DATY:
spis treści:
  1. [[paragraph.paragrTitle]]
  2. Przypisy
  3. Powiązane treści
  4. Bibliografia

tagi:
[[tag.value]],
[[category.categoryname]]
[ [[result.title.charAt(0).toUpperCase()]] ]
[[result.title]] [więcej...]
nie znaleziono wyników
nie znaleziono wyników dla zaczynających się od [[char]] lub
nie znaleziono wyników dla zaczynających się od cyfr
nie znaleziono wyników dla zapytania: "[[searchWord]]"
nie znaleziono wyników dla wybranego zestawu tagów
nie znaleziono wyników dla wybranych kategorii
i typu hasła [[docTypeName]]
[[article.title]]
[[article.shortVersion]]

[[$index + 1]]. [[paragraph.paragrTitle]]
[zwiń] [rozwiń]
[[photodescription]]
Przypisy
[zwiń] [rozwiń]
Powiązane treści
[zwiń] [rozwiń]
Bibliografia
[zwiń] [rozwiń]
Autor: [[article.author]]

Natan Smolar

Przed wojną

Natan Smolar (Smoliar) urodził się w Zambrowie, w pobliżu Łomży, w 1898 lub 1901 roku. Ukończył seminarium nauczycielskie w Wilnie i Wolną Wszechnicę w Warszawie. Przed wojną pracował jako nauczyciel języka żydowskiego i literatury żydowskiej. Był kierownikiem dwuklasowej szkoły w Zambrowie, a później został kierownikiem szkoły CISzO w Warszawie.

Smolar […] był jednym z najbardziej oddanych i ofiarnych nauczycieli szkoły im. Borochowa w Warszawie. Z uwagi na jego zdolności pedagogiczne i kierownicze powierzono mu funkcję kierownika szkoły im. Borochowa przy Nowolipkach 68. Był serdeczny i koleżeński. Zaskarbił sobie dzięki temu powszechną sympatię dzieci, rodziców, kolegów, nauczycieli i w ogóle tych wszystkich, z którymi się stykał bądź współpracował, pisał o nim Emanuel Ringelblum[1]. I dodawał: Warunki pracy w tych szkołach były zatem bardzo trudne, a płace – po prostu głodowe. Entuzjastyczny, wiecznie młody Smolar był tak zapalonym idealistą, że starczyło mu sił na dochowanie wiary tej szkole do końca, mimo że to było równoznaczne z nędzą i kłopotami[2].

Smolar brał czynny udział w życiu społeczno-politycznym jako członek warszawskiego komitetu partii Poalej Syjon-Lewica.

W czasie wojny obronnej 1939 roku służył w Wojsku Polskim. Po wybuchu wojny Smolar wyjechał do Białegostoku, gdzie pracował w utworzonych przez okupacyjne władze radzieckie szkołach z wykładowym językiem żydowskim, a następnie wrócił do Warszawy.

[1] Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, t. 29a, Pisma Emanuela Ringelbluma z bunkra, oprac. E. Bergman, T. Epsztein, M. Siek, Warszawa 2018, s. 237.

[2] Tamże.

Getto warszawskie

W getcie warszawskim Smolar był kierownikiem (razem z Fejgą Herclich-Blitową) kuchni dla dzieci nr 145 CENTOS. Pełnił też funkcję dyrektora szkoły podstawowej im. Bera Borochowa przy ul. Nowolipki 68, gdzie uczył również przed wojną.

Natan Smolar był również współautorem (razem z Beniaminem Wirowskim) podręcznika „Jidysz-heft” („Zeszyt do jidysz”) dla uczniów trzeciej klasy szkół podstawowych CISzO, która ukazała się w styczniu 1942 roku. Była wzorowana na przedwojennych podręcznikach. W tym czasie funkcjonowały już pierwsze szkoły jawne, ale podręcznik opierał się na doświadczeniach tajnego nauczania.

https://cbj.jhi.pl/documents/800193/1/ https://cbj.jhi.pl/documents/800193/10/

15 grudnia 1941 roku Smolar – jako jeden z członków Komitetu Szkoły Żydowskiej – podpisał się pod odezwą wzywającą do wsparcia szkół z żydowskim językiem wykładowym:

https://cbj.jhi.pl/documents/745335/1/

Pomagał także Barbarze Temkin-Bermanowej w akcji popularyzacji książki żydowskiej wśród dzieci i młodzieży.

Latem 1942 roku, podczas pierwszej akcji eksterminacyjnej, Smolar trafił do szopu stolarskiego OBW przy ul. Gęsiej 30. Umieścił tam również swoją żonę i córkę.

11 sierpnia 1942 roku Abraham Lewin zanotował w swoim dzienniku, że Natan Smolar „telefonował do Sokołowa: powiedziano mu, że ci, których wywieźli albo wywiozą do Tr[eblinki], idą na <<śmierć>>”[1].

W Archiwum Ringelbluma zachowały się poruszające wspomnienia Smolara – „poświęcone świetlanej pamięci mojej drogiej, jedynej córeczki, Ninkełe”. Jest to relacja z deportacji, w której zginęli jego najbliżsi – żona Estera i trzyletnia córka Nina (Ninkełe) oraz siostra Etla. Latem 1942 roku zostały one wywiezione do Treblinki.

https://cbj.jhi.pl/documents/827945/1/

Daremnie miotałem się później jak zranione zwierzę w klatce. Pobiegłem pod Umschlagplatz, zapłaciłem, dopytywałem się, czy jest tu jeszcze moja żona Estera z Ninkełe. Posłałem później pieniądze, duże pieniądze przez dra R.[2], aby przekupić policję. Posłano naszą własną policję fabryczną. Udało mi się dowiedzieć, że żona z córką zdołały uniknąć pierwszego transportu 6000 ludzi, który odszedł o 11 rano, ale później wypędzono je wrzaskami i biciem ze schowka, gdy i tego samego dnia odszedł drugi transport. Nic już nie mogło pomóc. Z dzieckiem na ręku nie sposób było uniknąć najgorszego losu. Miałem wiadomość, [że] widziano ją z Ninkełe w czerwonym paletku na drodze ku wagonom[3], pisał w swoich wspomnieniach Natan Smolar.

https://cbj.jhi.pl/documents/827945/11/?fbclid=IwAR1wS31upB2bYKdzGp8AKEFKMmhWjNKn_8roWJ0HE6oGrWB3GJr7GTmczG4

W styczniu 1943 roku Smolarowi udało się uciec z domu przy ul. Miłej 56, w którym mieszkał, i ukryć. Przez jakiś czas Smolar ukrywał się w szopie Hallmanna przy ul. Nowolipki 59. Ostatni raz widziano go 17 kwietnia 1943 roku, kiedy to wraz z Izraelem Lichtensztajnem spotkał się z Emanuelem Ringelblumem w szopie Brauera przy ul. Nalewki 28/30 Natan Smolar zginął prawdopodobnie w nocy z 18 na 19 kwietnia 1943 roku, kiedy starał się przedostać na ul. Nowolipki 68.

[1] Zob. A. Lewin, Dziennik, oprac. K. Person, Warszawa 2016, s. 190.

[2] Prawdopodobnie Emanuel Ringelblum.

[3] Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, t. 33, Getto warszawskie, cz. 1, red. T. Epsztein, K. Person, Warszawa 2016, dok. 104, s. 409.

Encyklopedia Getta Warszawy

Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.

 

Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]