Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.
Natan (Nusen) Koniński był uchodźcą z Kalisza, współpracownikiem „Oneg Szabat”, kopistą, autorem relacji o pierwszych miesiącach wojny w Kaliszu i nieudanych próbach przedostania się do ZSRR. W Archiwum Ringelbluma zachowało się kilka opracowanych przez niego tekstów w języku polskim i niemieckim[1].
Relacja kaliszanina z 1939 r. Sytuacja w mieście przed wybuchem wojny: https://cbj.jhi.pl/documents/799570/3/
Relacja Konińskiego, dotycząca dwóch nieudanych prób przedostania się w końcu listopada 1939 przez Bug na tereny okupowane przez armię sowiecką: https://cbj.jhi.pl/documents/799570/73/
Koniński jest także autorem opracowania „Oblicze dziecka żydowskiego”, poruszającego kwestię położenia dzieci w getcie warszawskim, funkcjonowania działalności opiekuńczej, tajnego nauczaniu i uruchomienia pierwszych jawnych szkół podstawowych, które powstało w listopadzie 1941 roku.
https://cbj.jhi.pl/documents/779508/1/ https://cbj.jhi.pl/documents/779508/2/ Nusen Koniński jest często mylony lub utożsamiany z Aronem Konińskim, szwagrem Emanuela Ringelbluma, znanym pedagogiem, a w getcie kierownikiem internatu CENTOS przy ul. Mylnej 18[1] Zob. Ludzie i prace „Oneg Szabat”, s. XXVI; Pisma Emanuela z getta, dok. 196a; Kraj Warty, dok. 43.
Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.