Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.
Beniamin Wirowski urodził się w 1900 roku. Przed wojną pracował jako nauczyciel języka polskiego w Krynkach na Białostocczyźnie. W późniejszych latach był działaczem Kultur-Ligi, organizacji zajmującej się promocją kultury i języka jidysz, a także radnym miasta Łodzi z listy wyborczej Bundu.
Na początku okupacji Wirowski znalazł się w Warszawie. W getcie warszawskim był uczestnikiem konspiracji i działaczem kulturalno-oświatowym, należał do rozszerzonego kierownictwa JIKOR, którą współtworzył.
Wspólnie z Natanem Smolar opracował podręcznik „Jidysz-heft” („Zeszyt do jidysz”) dla uczniów trzeciej klasy szkół podstawowych CISzO. Czytanka ukazała się w styczniu 1942 roku i była wzorowana na przedwojennych podręcznikach. W tym czasie funkcjonowały już pierwsze szkoły jawne, ale podręcznik opiera się na doświadczeniach tajnego nauczania.
https://cbj.jhi.pl/documents/800193/1/ https://cbj.jhi.pl/documents/800193/3/Wirowski był świetnym mówcą, wygłaszał referaty na tematy kulturalne i literackie w sali ŻSS przy ul. Tłomackie. Był również poetą, jednak jego Wiersze o cierpieniu (w języku jidysz) nie zachowały się.
Zachowane w Archiwum Ringelbluma zaproszenie na zebranie JIKOR, na którym miał przemawiać Wirowski (13 stycznia 1942):
https://cbj.jhi.pl/documents/745338/1/15 grudnia 1941 roku, Wirowski – jako jeden z członków Komitetu Szkoły Żydowskiej – podpisał się pod odezwą wzywającą do wsparcia szkół z żydowskim językiem wykładowym:
https://cbj.jhi.pl/documents/745335/1/Beniamin Wirowski zginął w czasie powstania w getcie w kwietnia 1943 roku.
Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.