Henryk Beck - Bunkier 1944 roku

Dział Digitalizacji ŻIH

Henryk Beck (ur. 1896 roku we Lwowie, zm. 1946 roku we Wrocławiu), lekarz, malarz. Studiował medycynę na uniwersytecie we Lwowie (1914–1920). Brał udział w obronie Lwowa w 1918 roku i w wojnie 1920 roku (odznaczony medalami „Orlęta”, „Krzyżem Walecznych” i „Medalem Niepodległości”). Od 1924 roku pracował w Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych UW, prowadził pracę naukową (habilitacja w 1927 roku). W 1935 roku objął stanowisko ordynatora Oddziału Ginekologicznego Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. We wrześniu 1939 walczył w obronie Warszawy. W 1940 roku dotarł do Lwowa, gdzie podjął pracę w szpitalu. Po wkroczeniu Niemców ukrywał się. W listopadzie 1942 wyjechał do Warszawy i ukrywał się po „aryjskiej stronie”. Walczył w powstaniu warszawskim, kierował szpitalem polowym. Po kapitulacji, wraz z żoną, ukrywał się w ruinach miasta do czasu wkroczenia Rosjan. Po wojnie pracował w warszawskim szpitalu, jako ordynator, i we Wrocławiu (od lutego 1946 roku), gdzie objął katedrę na Wydziale Lekarskim tamtejszego uniwersytetu oraz kierownictwo Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych. Zmarł na zawał serca w kilka tygodni po przeniesieniu się do Wrocławia. Malarstwo zajmowało równie ważne miejsce w życiu Beck, jak medycyna. Pozostawił ponad tysiąc rysunków (głównie akwareli), które tworzą malowany pamiętnik jego życia. Najbardziej znany jest cykl Bunkier 1944 roku, dokumentujący miesiące ukrywania się w opuszczonej po upadku powstania Warszawie (wyd. w 1982 przez J. Jaworską, pt. Henryka Becka „Bunkier 1944 roku”). Cykl „Bunkier 1944” składa się z 46 rys. tuszem i akwareli i znajduje się w kolekcji sztuki ŻIH. Ponadto ponad 1800 jego prac akwarelowych i rysunków przechowywanych jest w zbiorach Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie Autor hasła: Zofia Borzymińska (www.jhi.pl/psj/Beck_Henryk)

Lost password

[[error]]

This field is required.
The username can be up to 30 characters.
The username must be at least 2 characters long.
[[error]]
This field is required.
[[error]]
This field is required.
Email addresses do not match.
This field is required.
The password must contain at least 6 characters, including lowercase, capital, and number.
This field is required.
Passwords do not match.
Birth year must contain 4 characters.
Invalid birth year
[[error]]

Fields marked with * are required. Clicking the button “Create account” you accept our Regulations and you confirm you have read our Data policy including Cookie policy.

Thank you for creating an account on the Delet portal. To fully benefit from the portal, you need to activate your account. An email has been sent to the email address provided. If you did not receive the activation link, see what you can do in FAQ .

Your account on the Delet portal is not yet active. Click the activation link in the received email (if you did not receive an email within an hour, check the spam folder) or resend the activation email. If you have any problems, please contact administrator.

Too many times you have entered an incorrect email or password.
Another attempt can be made in 5 minutes.

Your account was activated!

This field is required.

On your registration form email address, you will be sent a link to change your password.

This field is required.
The password must contain at least 6 characters, including lowercase, capital, and number.
This field is required.
Passwords do not match.

Password has been changed.

Failed to change the password.

[[error]]

Create collection

This field is required.
The description can be up to 200 characters.
The description must contain at least 2 characters.
POL ENG

Fields marked with * are required.

[[infoContent]]