Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.
Urodził się 1 marca 1906 r. w Liesing pod Wiedniem. Z zawodu był kupcem. W 1933 wstąpił do NSDAP i SS, od grudnia 1939 był członkiem Waffen SS.
W czasie II wojny światowej Konrad awansował o dwa stopnie: z Untersturmführera SS (odpowiednik podporucznika) w roku 1939 doszedł do stopnia Hauptsturmführera (odpowiednik kapitana).
Początkowo stacjonował w Warszawie. Latem 1941 r. jako urzędnik administracyjny przy 8. Dywizji Kawalerii SS „Florian Geyer” wysłany został na Wschód. Latem 1942 r. Konrad został oddelegowany do zorganizowania mających powstać na Kaukazie urzędów remontowych broni SS. Z powodu zmiany sytuacji na froncie wschodnim od planu jednak odstąpiono.
Konrad pojawił się ponownie w Warszawie prawdopodobnie pod koniec czerwca lub w lipcu 1942 r. Jego pierwsze działania w stolicy nie są do końca jasne. On sam twierdził, że miał się zainteresować możliwościami zarobku w getcie warszawskim i wykorzystania kredytów państwowych przekazywanych przez Trzecią Rzeszę dla tych firm, które na bazie żydowskiej siły roboczej prowadziły produkcję zbrojeniową. Zajmował się też przejmowaniem firm żydowskich. Od września 1942 r. objął kierownictwo Werterfassung- urzędu przejmowania mienia.
W czasie powstania w getcie warszawskim robił zdjęcia, które umieszczono w tzw. “Raporcie Stroopa”.
13 grudnia 1943 r. Franz Konrad otrzymał rozkaz stawienia się w Berlinie, gdzie powierzono mu objęcie bardzo atrakcyjnej funkcji kierownika administracyjnego na zamku SS w Fischorn pod Salzburgiem. Tam przebywał aż do momentu swojego aresztowania 21 sierpnia 1945 r.
11 maja 1946 r. rząd polski wystąpił o ekstradycję Franza Konrada, znanego pod pseudonimem „Ghetto Konrad”, jako „odpowiedzialnego za masowe zabójstwo 60 000 Żydów w Getcie Warszawskm”
4 września 1946 r. Konrad został wysłany do Polski. Tego samego dnia jednak udało mu się uciec z transportu. Według tajnego raportu kontrwywiadu armii amerykańskiej, Konrad uciekł wraz z czterema innymi więźniami przez otwór w podłodze pociągu. Jak sam twierdził: „wolność czekająca za dziurą w podłodze okazała się zbyt dużą pokusą”. Został ujęty 26 września, kiedy szukał schronienia od adresem podanym mu przez opisywanego już podstawionego w więzieniu agenta. Po ponownym aresztowaniu Konrada władze amerykańskie odrzuciły jego propozycję współpracy i natychmiast, tym razem bez problemów, deportowano go do Polski. Był sądzony razem z Jurgenem Stroopem w 1951 r.
Konrad został powieszony 6 marca 1952 r.
Encyklopedia getta warszawskiego jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.