Aktualności

 

Aktualności  w Portalu Delet

 

1 luty 2021 r.

Aplikacja mobilna Portal Delet Online jest już dostępna! Dzięki aplikacji można przeglądać Portal Delet na urządzeniach mobilnych.

 

Zachęcamy do pobrania aplikacji z Google Play i App Store

 

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

 

 

7 grudnia 2020 r.

Prace nad nową stroną Żydowskiego Instytutu Historycznego - utrudnienia w dostępie do materiałów 

 

Trwają prace techniczne nad uruchomieniem nowej strony Żydowskiego Instytuty Historycznego (jhi.pl). Z tego powodu w ciągu dnia mogą wystąpić przejściowe zakłócenia w dostępie do materiałów. W niektórych warsztatach nie będą wyświetlać się fotografie. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej zapewnić ponowny dostęp do naszego repozytorium.  

Przepraszamy za utrudnienia.  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

24 września 2020 r.

Żydowski Instytut Historyczny jest współorganizatorem wystawy Powtórzenia. Fotografie i archiwum Julii Pirotte w Społecznym Centrum Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie.  

Wystawa ma na celu przypomnienie postaci i twórczości Julii Pirotte (1908‒2000), żydowskiej fotografki, dziennikarki, komunistki i działaczki społecznej, autorki zdjęć z powstania w Marsylii (1944) i (w dużym stopniu niezachowanej) dokumentacji fotograficznej z pogromu kieleckiego (1946). 

Fotografka przekazała do kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma zbiór około 1000 fotografii, głównie z lat 40. i 50. XX wieku oraz archiwalia ‒ maszynopisy, dokumenty związane ze swoją działalnością zawodową i wojenną, przedruki zdjęć w prasie i książkach. 

W Portalu Delet można już oglądać cześć kolekcji fotografii zdigitalizowanej w latach 2019‒2020 dzięki współpracy Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Fundacji Archeologii Fotografii.

Do końca roku fotografie będą upublicznione w portalu Wirtualne Muzeum Fotografii oraz w Centralnej Bibliotece Judaistycznej.


Społeczne Centrum Fotografii Chłodna 20 / Fundacja Archeologia Fotografii, 

ul. Chłodna 20, Warszawa
Godziny otwarcia galerii: pon., wt., pt.: 11.00‒17.00; śr., czw., sb., niedz.: 11.00‒19.00 

Więcej informacji na stronach: FAF, ŻIH oraz na stronie wydarzenia.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

26 maja 2020 r.

W Portalu Delet jest już dostępne angielskie wydanie 3. tomu Archiwum Ringelbluma - "Oyneg Shabes. People and Works" („Ludzie i prace Oneg Szabat”) w opracowaniu Aleksandry Bańkowskiej i Tadeusza Epszteina.

Publikacja polskiej oraz angielskiej edycji Archiwum Ringelbluma stanowi część Programu Oneg Szabat.

Książkę można nabyć w Księgarni na Tłomackiem.

Zdigitalizowany tom znajduje się w Portalu Delet.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

8.04.2020 r.

Święto Pesach, podobnie jak chrześcijańska Wielkanoc, to święto ruchome - rozpoczyna się 15 dnia miesiąca nisan. W tym roku potrwa od 8 do 16 kwietnia. W kulturze żydowskiej Pesach upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej.  W trakcie uroczystej wieczerzy spożywanej pierwszego dnia święta odczytuje się treść Hagady - opowieści o wyjściu z Egiptu.  W Portalu Delet znajdują się materiały związane ze świętem, w tym cykl hagadowych grafik wykonanych w latach 1916–1917 przez Józefa Budko.

 Wszystkim obchodzącym Pesach życzymy : Chag Pesach Sameach! 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

20.12.2019 r.

Święto Świateł w kolekcji Berlinka

W tym roku Chanukę, czyli Święto Świateł, obchodzimy przez osiem dni grudnia, od 22 do 30. Ze świętem związana jest tradycja zapalania świec lub oliwy w specjalnym chanukowym świeczniku zwanym chanukiją. Skoro jednak święta trwają osiem dni, to dlaczego świecznik posiada dziewięć ramion? Dodatkowe ramię służy na specjalną świecę (szamasz), od której zapala się inne. Żadna bowiem „właściwa” świeca w świeczniku chanukowym nie może być zapalona od poprzedniej. 

Pięknie zdobione chanukije oraz wnętrza synagog można obejrzeć w kolekcji chanukowej w portalu Delet. 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nowe opracowanie na portalu Delet: PROCES SZOLEMA SZWARCBARDA 

W „Berlince”, czyli w archiwum ikonograficznym przedwojennego Muzeum Żydowskiego w Berlinie, znajduje się relacja fotograficzna z procesu sądowego, który odbywał się w Paryżu między 18 a 26 października 1927 roku. Na kilkunastu zachowanych zdjęciach została zapisana historia słynnej rozprawy, o której słyszał cały świat, a która dziś została niemal zapomniana. 

Opracowanie ma przybliżyć wydarzenia, które doprowadziły do procesu, a także przebieg samej rozprawy, w której sądzony był żydowski zegarmistrz, Szalom Szwarcbard za zabójstwo Symona Petlury, prezydenta Ukraińskiej Republiki Ludowej.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W portalu Delet zostały udostępnione albumy prezentujace powojenne życie Żydów polskich.

 
 
Zapraszamy do ogladania!
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Projekt Delet II - Berlinka
 
 
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w ramach programu Kultura Cyfrowa 2019 otrzymało dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozwój projektu DELET II. Grant zostanie przeznaczony na digitalizację kolekcji Berlinka - archiwum przedwojennego Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Materiały z tej kolekcji są systematycznie digitalizowane, opracowywane i umieszczane w Portalu.
 
Już opublikowane materiały można znaleźć pod adresem - Berlinka.
 
 
---
 

Portal Delet został stworzony, by w innowacyjny sposób umożliwić prezentację najcenniejszych zbiorów pozostających w pieczy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. W ich skład wchodzi kolekcja Oneg Szabat, wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO. Ten unikatowy zespół ocalałych z Zagłady dokumentów powstał dzięki heroicznej pracy grupy, która w warszawskim getcie gromadziła relacje, zbierała dokumenty, prowadziła własne badania i w końcu ukryła ten zbiór w piwnicy szkoły przy ul. Nowolipki 68. Kolekcja Oneg Szabat, czyli Podziemne Archiwum Getta Warszawy, przedstawia ogromną wartość – dokumentuje przebieg Holokaustu i II wojny światowej. Dzięki portalowi Delet materiały z tej kolekcji mogą być wykorzystane zarówno do celów badawczych, jak i do celów edukacyjnych.

Specjalnie zaprojektowane narzędzia umożliwiają użytkownikom pracę na nieczytelnych i źle zachowanych fragmentach dokumentów, co jest szczególnie przydatne przy rękopisach. Dzięki możliwości zmiany nasycenia barw, kontrastu i innych parametrów obrazu praca na zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości dokumentach staje się łatwiejsza. Pozwala to chronić bezcenne dziedzictwo, tak delikatne, że oryginały nie mogą być udostępniane do wglądu czytelnikom. Najwyższa jakość cyfrowych kopii, wykonanych specjalnie na potrzeby prezentacji w sieci, pozwala każdemu na zapoznanie się nawet z drobnymi szczegółami bez narażania dokumentów na uszkodzenie.

Jednocześnie narzędzia portalu Delet wykorzystane mogą być w wirtualnych lekcjach, dzięki którym upowszechnianie wiedzy o grupie Oneg Szabat, pracującej pod kierunkiem Emanuela Ringelbluma, stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Możliwości dodawania adnotacji, powiększania i wyróżniania najważniejszych części dokumentów dają szansę na stworzenie przez użytkowników wartościowych oraz interesujących materiałów edukacyjnych. Twórcy portalu starają się dotrzeć do uczniów szkół, studentów i wszystkich zainteresowanych życiem Żydów oraz ich kulturą.

Oprócz kolekcji Oneg Szabat w zasobach portalu znaleźć można też inne zbiory.

Kontynuując misję zachowania i pokazania światu artystycznego dziedzictwa polskich Żydów zapoczątkowaną przez Józefa Sandla i kontynuowaną przez jego żonę Ernestynę Podhorizer-Sandel, w portalu Delet SŻIH i ŻIH udostępniają cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki. Te prace są ważną częścią żydowskiego dziedzictwa. W zbiorach Deletu znajdują się nie tylko obrazy, rysunki i szkice, lecz także drzeworyty i reprodukcje oraz formy przestrzenne. Możliwość układania z nich własnych kolekcji i tworzenia lekcji w oparciu o nie jest wielką szansą na zdobycie nowej wiedzy o sztuce żydowskiej i na podzielenie się swymi odkryciami z innymi użytkownikami portalu.

Zaprezentowane w Delecie zbiory – grupy Oneg Szabat i zbiory muzealne – dają użytkownikom wyjątkową szansę na stanie się cyfrowymi edukatorami, badaczami i przewodnikami po stworzonych przez nich „wirtualnych wystawach”. Badaczom zaś umożliwiają pracę na kopiach dokumentów ze zbioru sukcesywnie opatrywanego metadanymi przez Dział Opracowania Zbiorów ŻIH. Twórcy portalu są pewni, że udostępnione na portalu materiały będą źródłem inspiracji i wiedzy dla pasjonatów historii i pomocą dla naukowców.

 
Przypomnij

[[error]]

To pole jest wymagane.
Nazwa użytkownika musi mieć najwyżej 30 znaków.
Nazwa użytkownika musi mieć co najmniej 2 znaki.
[[error]]
To pole jest wymagane.
[[error]]
To pole jest wymagane.
Adresy różnią się od siebie.
To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.
Rok urodzenia musi składać się z 4 cyfr.
Nieprawidłowy rok urodzenia
[[error]]

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Klikając przycisk „załóż konto”, akceptujesz nasz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Zasadami dotyczącymi danych, w tym z Zasadami stosowania plików cookie.

Dziękujemy za założenie konta w portalu Delet. Aby w pełni korzystać z możliwości portalu, musisz aktywować konto. Na podany adres email został wysłany link aktywacyjny. Jeśli nie dostałeś linka aktywacyjnego, zobacz, co możesz zrobić w FAQ.

Twoje konto w portalu Delet nie jest jeszcze aktywne, kliknij w link aktywacyjny w przesłanym emailu (jeśli nie otrzymałeś maila aktywacyjnego w ciągu godziny, sprawdź folder spam) lub wyślij mail aktywacyjny ponownie. W razie problemów skontaktuj się z administratorem.

Zbyt wiele razy został wpisany niepoprawny mail lub hasło.
Kolejną próbę będzie można podjąć za 5 minut.

Twoje konto zostało aktywowane!

To pole jest wymagane.

Na twój podany przy rejestracji adres email zostanie przesłany link umożlwiający zmianę hasła.

To pole jest wymagane.
Hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków, w tym małą literę, wielką literę oraz cyfrę.
To pole jest wymagane.
Hasła różnią się od siebie.

Twoje hasło zostało zmienione.

Nie udało się zmienić hasła.

[[error]]

Nowy zbiór

To pole jest wymagane.
Opis może mieć najwyżej 200 znaków.
Opis musi mieć co najmniej 2 znaki.
POL ENG

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

[[infoContent]]